4 gru 2012

Mikołajkowo z księgarskiej półki


tygodnik Temi
Za oknem wciąż jesień, ale wielkimi krokami zbliża się szósty grudnia. Rodzice, kierując się marzeniami swoich pociech, rozpoczęli zatem szturm sklepów. Czy wśród prezentów znajdzie się także miejsce na książki?

      Pomimo kryzysu rynek książki dziecięcej wciąż się rozrasta. Rodzice stają się coraz bardziej świadomi korzyści, jakie dla wychowania małego człowieka niesie odpowiednia lektura. Okres świąteczny jest doskonałą okazją ku temu, by wzbogacić kolorowy księgozbiór swojego malucha. Wydawcy dobrze o tym wiedzą, kusząc klientów atrakcyjnymi okładkami oraz promocyjną ceną. Czy jednak przeciętny rodzic wie, jak wybrać odpowiednią książkę, aby jej zalety nie kończyły się na pięknych ilustracjach?
      W ostatnich miesiącach ukazało się sporo wznowień polskiej klasyki dziecięcej. Z sentymentem patrzymy na książeczki, które kiedyś ubarwiały nasze dzieciństwo, a  dziś możemy zaproponować je najmłodszemu pokoleniu.
     Do jednej z najpopularniejszych serii sprzed lat należy cykl pt. „Poczytaj mi mamo”. Te zabawne opowieści zebrane w trzy Księgi, wyposażone w twardą oprawę i wysokiej jakości papier ukazały się niedawno nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia. W środku znajdziemy nie tylko ciekawą  i mądrą treść, ale także doskonale znane większości dorosłych ilustracje, autorstwa m.in. Edwarda Lutczyna. Wspólne czytanie opowiastek o kocie Filemonie czy Kolczatku może być zatem doskonałą rozrywką zarówno dla dzieciaków, jak i dla rodziców.
    Interesującą pozycją wśród wznowień jest także kilkuczęściowa  historia pirata Rabarbara - bohatera stworzonego przez Wojciecha Witkowskiego. Pełne humoru i akcji losy niepokornego marynarza, który postanowił zmienić swoje życie znajdziemy m.in. w książce pt. „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara” wydanej przez BIS. To propozycja, która przypadnie do gustu nieco starszym dzieciom - zarówno tym, które jeszcze nie potrafią dobrze czytać, jak i tym które z lekturą radzą już sobie same. Zabawne przygody szalonego pirata są opowiedziane lekko i bez krztyny heroizmu, który często się pojawia w baśniach wypełnionych po brzegi rycerzami bez skazy. W tym właśnie można upatrywać sekretu ogromnej popularności, jaką ten sympatyczny bohater cieszył się przed laty.
    Wśród nowości księgarskich także można znaleźć wiele niebanalnych propozycji. Dziecięce serca od kilku lat systematycznie zdobywają książeczki autorstwa Grzegorza Kasdepke. W przypadku tego pisarza oferta jest bardzo bogata i na pewno uda się rodzicom trafić na pozycję odpowiednią dla ich dziecka. Historie tworzone przez pana Kasdepke przyciągają nie tylko ciekawymi pomysłami, ale także nienachalnym dydaktyzmem. Są zatem dokonałym przykładem realizacji hasła: bawiąc - uczyć. Wśród najbardziej znanych bohaterów tego autora znajduje się detektyw Pozytywka, który doczekał się już pięciu książeczek.
     Nie należy jednak zapominać, że w szczególnych przypadkach opowieści dla dzieci, potocznie zwane bajkami, mogą spełniać rolę terapeutyczną. W tym celu powstała na przykład seria „Bajkoteriapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”. Ta antologia jest zarazem swoistym poradnikiem. Znaleźć tu można rozdziały pt. Moi rodzice się kłócą, Jestem inny, Dlaczego prąd nie nadaje się do zabawy? Autorami poszczególnych historii są zarówno zawodowi pisarze, np. Janusz L.Wiśniewski, jak i „znani i lubiani” np. Artur Barciś czy Rafał Królikowski. Książki zawierają także porady ekspertów skierowane do rodziców. Druga część pt. „Bezpieczna bajka” przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zawiera bajki polskich pisarek na tematy takie jak: spotkanie z nieznajomym, zgubienie się, korzystanie z numerów alarmowych i inne. Ta publikacja będzie doskonałym prezentem zarówno dla dzieci jak i dla rodziców, którzy o niebezpieczeństwach czyhających w świecie dorosłych chcą uczyć swoje pociechy w atrakcyjny sposób.
     Wybierając w prezencie książki, warto się zatem kierować czymś więcej niż ceną i kolorową oprawą. Nie zapominajmy o tym, że dzieciaki zapamiętają ulubionych bohaterów na wiele lat.

1 komentarz:

Ruda pisze...

Książki Grzegorza Kasdepke to świetny pomysł na prezent dla dziecka w szkole podstawowej. W naszej bibliotece ksiazki te ciesza się neisłabnąca popularnością.