20 mar 2013

Kochać jak królowa

Najsłynniejsi polscy władcy zapisali się w pamięci potomków swoimi czynami i znaleźli właściwie miejsce na kartach historii. Nie każdy jednak pamięta, że byli to ludzie z krwi i kości, którzy często ulegali namiętnościom i wpływom... swoich kobiet.

   Kiedy mówimy o ważnych wydarzeniach historycznych zazwyczaj myślimy o bitwach, rozejmach czy traktatach, które często zmieniały życie całych narodów. Jednak wielka historia często tworzyła się w alkowie. W świecie rządzonym przez mężczyzn silne kobiety zawsze znajdowały sposób, by zrealizować swoje plany rękami mężów dzierżących oficjalną władzę. Czy pomagało im to także w osiągnięciu szczęścia?
   "Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów" Iwony Kienzler to książka popularnonaukowa, napisana przystępnym lekkim stylem. Znajdziemy w niej kilkanaście sylwetek wybranych przez autorkę polskich władczyń z dwóch dynastii. Los i historia często wbrew ich woli stawiały je u boku mężczyzn, którzy władali losem tysięcy ludzi. Małżeństwa aranżowane ze względu na korzystne sojusze czy „dobro dynastii” zazwyczaj unieszczęśliwiały te kobiety. Ich najważniejszą rolą było zawsze urodzenie zdrowych męskich potomków, którzy zapewniliby przedłużenie rodu. Nikt nie liczył się z uczuciami tam, gdzie w grę wchodziły „sprawy wagi państwowej”. Jednakże wiele spośród tych kobiet, mimo niesprzyjających i często dramatycznych okoliczności życiowych, umiało wzmocnić swoją pozycję u boku męża, a z czasem nawet po cichu przejąć władzę.
   Czytelnik książki Iwony Kienzler otrzymuje trzynaście ciekawych opowieści, popartych mniej lub bardziej pogłębioną analizą dokumentów historycznych. Niestety kroniki opiewały najczęściej wielkie czyny mężczyzn, dlatego autorce nie było łatwo dotrzeć do informacji o życiu królowych i księżniczek polskich rodów. Być może dlatego wykorzystała także barwne legendy dotyczące tych postaci.
tygodnik Temi
   Zaprezentowane w książce portrety kobiet nie ograniczają się do podawania suchych faktów biograficznych. Większość z nich to wciągające opowieści o trudnościach i niebezpieczeństwach, jakie musiały pokonać wysoko urodzone niewiasty, by zaistnieć w męskim świecie. Chwilami trudno uwierzyć, że wiele z nich cierpiało zwykły głód i ubóstwo, nim los się do nich uśmiechnął. Upokorzenia, zagrożenie życia własnego i dzieci, rozdzielenie z bliskimi, fałszywe posądzenia - to częsta codzienność tych kobiet, które pozornie były szczęśliwie urodzonymi arystokratkami. Te z nich, które przetrwały i odważyły się sięgnąć po władzę zostały okrzyknięte przez kroniki jędzami i bezwstydnicami; inne historia zapamiętała jako święte; jeszcze inne po prostu zniknęły z pamięci ludzkiej, cicho i posłusznie wypełniając przydzielone im role.
   Dzięki Iwonie Kienzler postacie tych kobiet, np. Dąbrówki, królowej Jadwigi czy Barbary Radziwiłłówny, zaciekawią czytelnika, ujawniając skrywane przez historię namiętności, pragnienia i często daremne poszukiwanie miłości.
   Nie jest to jednak publikacja dla osób poszukujących rzetelnej historycznej wiedzy."Miłości polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów" to pozycja dla zwykłych czytelników, którzy lubią po prostu poczytać o historycznych ciekawostkach.
Ponieważ opowiadane historie często łączą się ze sobą ze względu na rodzinne koligacje bohaterek, trochę irytuje powtarzalność pewnych faktów, o których autorka pisała na przykład w poprzedzającym rozdziale. Może także nieco rozczarowywać dobór postaci, ponieważ autorka pominęła kilka interesujących przedstawicielek tych dwóch wielkich dynastii. Jednakże mimo kilku niedociągnięć publikacja ta jest interesującą propozycją lektury, wartą polecenia.

Wydawnictwo Bellona

Brak komentarzy: