13 gru 2013

Fantastyka pod choinkę

Fantasy to nurt literatury fantastycznej cieszący się od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Umiejscowienie akcji książki w fikcyjnym świecie, w którym działa magia, a obok ludzi żyją takie istoty jak elfy, smoki czy centaury wzbudza szczególne zainteresowanie młodzieży, która chętnie sięga zarówno po nowości jak i po klasykę tego gatunku.

   Wśród wielu ciekawych ofert wydawniczych na księgarskich półkach w ostatnim czasie pojawiły się pozycje fantasy, które ze względu na nazwiska autorów zdecydowanie zaliczamy już do kanonu tego gatunku. Niewątpliwie wzbudzą one zainteresowanie zarówno starszych czytelników, „zaprzyjaźnionych” z tymi magicznymi światami, jak i młodych, którzy sięgając po nie, mogą mieć pewność, że nie trafią na kolejną nudną i schematyczną historyjkę o wampirach.
   Wydawnictwo Prószyński i S-ka zaprezentowało niedawno doskonałe wydanie „Ziemiomorza” Ursuli K. Le Guin. Utwory tej amerykańskiej pisarki, a szczególnie cykl „Ziemiomorze”, są porównywane do dzieł J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Autorka stworzyła świat Ziemiomorza zamieszkały przez dwie odrębne rasy: smoki i ludzi. Przez wieki żyli oni na wspólnej ziemi, jednak ludzie stracili umiejętność posługiwania się Prawdziwą Mową. Tylko raz na jakiś czas rodzi się niezwykłe ludzkie dziecko, które ma talent do „mówienia” zapomnianym językiem. Osoba taka staje się czarnoksiężnikiem i właśnie taki los spotkał wiejskiego pastuszka, Geda - jednego z głównych bohaterów utworu.
tygodnik Temi
   W koncepcji magii Ziemiomorza interesujące jest to, że „moc” nie pochodzi z różdżek, magicznych przedmiotów czy z eliksirów, lecz ze Słów. Kiedy poznaje się  prawdziwą nazwę przedmiotu lub imię człowieka dostaje się nad nimi władzę, która może być zarówno dobroczynna jak i śmiertelnie niebezpieczna. 
  Przez wiele lat polski czytelnik mógł śledzić  losy bohaterów tej magicznej krainy, czytając poszczególne części jako osobne pozycje. Sama Autorka mówi o cyklu: Potrzebowałam sześciu książek i trzydziestu lat życia, by opowiedzieć historię Geda i Tenar. Tym razem cykl po raz pierwszy jest dostępny w całości (Czarnoksiężnik z Archipelagu, Grobowce Atuanu, Najdalszy brzeg, Tehanu, Inny wiatr, Opowieści z Ziemiomorza), w twardej eleganckiej oprawie. Mimo dość wysokiej ceny, jest to idealny prezent gwiazdkowy dla pasjonatów fantasy. 
    Inną propozycją tego wydawnictwa jest „Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku...” - to gratka dla fanów świata stworzonego przez Terry’ego Pratchett’a. Książka reklamowana jest jako: (...) pewne źródło wiedzy o prawdopodobnie najgęściej zaludnionym , a na pewno najzabawniejszym uniwersum w literaturze fantasy i spodoba się tym, którzy żartobliwe historie T.Pratchett’a uwielbiają, a stracili już głowę wśród różnorodności bohaterów i krain.
   Wydawnictwo Nasza Księgarnia proponuje na święta dwie kolejne części znanych serii: Świata Czarownic oraz Xanth. 
„Troje przeciw Światu Czarownic” Andre Norton, to kolejna część cyklu stworzonego wiele lat temu przez amerykańską pisarkę. O ile pierwszy tom czytany po latach nie zachwyca już tak bardzo, o tyle część trzecia jest tak samo interesująca. Tym razem z zagrożeniem zmagają się dzieci Simona i Jaelithe - trojaczki, które przypadkowo odkrywają, że magiczna kraina sięga znacznie dalej niż się komukolwiek wydawało i jak każdy „zapomniany ląd” jest bardzo groźna, zwłaszcza dla obcych przybyszów.
   „Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin czy „Troje przeciw Światu Czarownic” Andre Norton są propozycją dla starszej młodzieży, za to „Nocna mara”Piers’a Anthony’ego spodoba się młodszym czytelnikom. To następna część serii Xanth - opowieści o krainie, której mieszkanicy muszą posiadać jakiś magiczny talent lub sami muszą być magicznymi istotami. 
Tym razem bohaterką jest Imbri - nie człowiek, lecz koń i nocna mara w jednej osobie. Kiedy zapada zmrok, staje się niewidzialna i potrafi błyskawicznie podróżować przez Xanth na skróty.  Klacz ma ostrzec króla Trenta przed Jeźdźcem, ale jej wyprawa przebiega zupełnie nie tak, jak to sobie zaplanowała. 
    Literatura fantasy jest bardzo zróżnicowana i zarówno dorosły, jak i młodzież czy nawet starsze dzieci z pewnością znajdą w księgarni coś dla siebie. Wiele pozycji jest także dostępnych w formie elektronicznej, a wtedy ich cena jest nieco niższa. Szukając prezentów dla najbliższych, warto pomyśleć o tym, aby położyć pod świąteczną choinką podarunek nie tylko interesujący, ale także wartościowy.Brak komentarzy: