30 gru 2013

Ksiądz Twardowski - świątecznie

Ksiądz Jan Twardowski znany jest przede wszystkim jako autor pogodnej, prostej a jednocześnie refleksyjnej liryki religijnej. Tym razem wydawnictwo Święty Wojciech proponuje czytelnikom na święta dwie książeczki zawierające rozmyślania i fragmenty homilii kapłana - poety.

    Pierwsza pozycja - „Święta dobrych życzeń” -  skierowana jest do dzieci i ich rodziców.  To drugie, rozszerzone i zmienione wydanie tego tytułu wzbogacone w nieopublikowane jeszcze teksty księdza Jana. „Święta dobrych życzeń” zostały opracowane przez Aleksandrę Iwanowską, która zebrała kazania Autora wygłoszone w jednym z warszawskich kościołów, a skierowane właśnie do dzieci. 
   
tygodnik Temi
Jak sugeruje tytuł i okładka jest to publikacja zawierające rozważania o tematyce bożonarodzeniowej - napisane prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem i wzbogacone kolorowymi ilustracjami Marcina Strzembosza. Teksty skupiają się na pozornie prostych motywach, których zrozumienie pozwoli dzieciom pojąć prawdziwy, a nie komercyjny sens świąt. Mali czytelnicy znajdą tam również odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego należy pomagać ubogim, jaki jest prawdziwie wartościowy prezent „pod choinkę” lub czego życzyć rodzicom podczas dzielenia się opłatkiem wigilijnym. Wspólna lektura tej niewielkiej książeczki będzie na pewno ciekawym sposobem na przygotowanie dzieci do prawdziwego, rodzinnego świętowania Bożego Narodzenia.

    Druga propozycja wydawnictwa adresowana jest do czytelnika dorosłego. „Kilka myśli o Trójcy Świętej” to pozycja zawierająca refleksje dotyczące tajemnicy Świętej Trójcy. Mimo nieprzystępnego tematu Autor używa typowego dla siebie prostego języka, unikając teologizowania, a jednocześnie skłaniając do refleksji:

(...) na Boże Narodzenie piecze się baby i placki, na Wielkanoc mazurki i strudle, ale czym objadać się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego? Nie ma jedzenia wymyślonego na to święto. (...) W uroczystość Zesłania Ducha Świętego znaki nie są potrzebne i raczej przeszkadzają.

    Miłośnicy poezji księdza Twardowskiego, którzy nie mieli jeszcze okazji zetknąć się z jego prozą, mogą być przyjemnie zaskoczeni świątecznymi rozważaniami Autora.


Wydawnictwo Święty Wojciech

Brak komentarzy: