5 gru 2013

Zaczytany św. Mikołaj

Po wielu latach kryzysu książki wracają do łask. Czytanie znów jest modne, nie tylko dzięki takim usprawnieniom jak czytniki książek elektronicznych, lecz przede wszystkim dzięki interesującym propozycjom wydawniczym. Rynek książki dziecięcej jest tego najlepszym przykładem.

    Rodzice coraz bardziej świadomie wybierają w prezencie dla swoich pociech właśnie książki, zamiast kolejnych, chińskich (często niebezpiecznych dla dzieci) zabawek. Z satysfakcją można stwierdzić, że wydawnictwa prześcigają się, aby ułatwić im zdobycie pozycji mądrych i ciekawych, napisanych zgodnie z duchem oświeceniowej myśli: uczyć-bawiąc. W księgarniach wśród wielu innych publikacji rodzice dbający o rozwój swoich pociech będą mogli przed świętami znaleźć  kilka szczególnie ciekawych serii należących do literatury dziecięcej.
 
   
Wydawnictwo Nasza Księgarnia dla dzieci w wieku  od 6 do 10 lat proponuje między innymi książkę pt. „Zosia z ulicy Kociej. Na zimię” autorstwa Agnieszki Tyszki. To najnowsza opowieść z cyklu przygód rezolutnej dziewczynki. Tym razem młodzi czytelnicy mają okazję wpaść w wir szalonych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, ponieważ u Zosi przy wigilijnym stole ma się zjawić wielu gości, wśród których nie zabraknie także zwierząt: psa, kotów a nawet uratowanego przed śmiercią karpia o wdzięcznym imieniu Polikarp. Książka napisana jest lekko, z humorem i wzbogacona zabawnymi rysunkami. Jednak to co w niej najważniejsze, poza świetnie oddaną przez autorkę ciepłą atmosferą rodzinną, to przesłanie mówiące o tym, że istota świąt nie sprowadza się do bezmyślnego „napędzania gospodarki kraju” poprzez kupowanie mnóstwa niepotrzebnych rzeczy. U Zosi święta to szczególny czas dzielenia się i czynienia dobra, nie tylko ludziom i zwierzętom - nawet dla koszmarnie krzywej i porzuconej choinki znalazło się miejsce w domu zwariowanej rodziny, która nadaje imiona wszystkiemu „co oswoiła”, zatem także karpiowi z wiadra i choince bez igieł.
 
   Dla nieco młodszych dzieci wydawnictwo Skrzat przygotowało kolejną pozycję z bestsellerowej serii „Nudzimisie”. Rafał Klimaczak, autor opowieści o przedszkolaku Szymku i jego przyjaciołach Nudzimisiach, napisał już pięć książeczek o tych sympatycznych stworkach. Narrator łączy świat realny z fantastyczną krainą zamieszkałą przez długouche istoty, które przychodzą do dzieci wtedy, gdy któreś z nich zawoła: Nudzi mi się! Pozycja ta w bardzo naturalny sposób uczy dzieci doceniać takie wartości jak przyjaźń, rodzina i wiele innych. Przeżywając z bohaterami przygody, dziecko uczy się także oswajać lęki związane na przykład z pójściem do przedszkola lub szkoły. Dodatkowym atutem tej pozycji są idealnie dobrane ilustracje autorstwa pani Agnieszki Kłos-Milewskiej.
 
   Żądne wiedzy o świecie, ciekawskie i zadające mnóstwo dziwnych pytań dzieciaki w wieku od 4 do 9 lat będą z kolei usatysfakcjonowane propozycją wydawnictwa Prószyński i S-ka pt. „Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty?” P.Schmitt i Ch.Drellera. To druga z cyklu „Historyjek dla ciekawskich dzieci”. Starannie wydana książka w twardej oprawie kryje w sobie krótkie opowiastki, w których dziecko znajdzie odpowiedzi na takie pytania jak: Dlaczego babcie i dziadkowie mają siwe włosy? Jak powstają grzmoty i błyskawice? czy Po co wielbłądom garb?. Kolorowe ilustracje i kredowy papier dodają książce atrakcyjnego wyglądu, co sprawi, że będzie to doskonały świąteczny prezent.
 
   „Księga spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej” Joanny Krzyżanek to mikołajkowa oferta wydawnictwa Święty Wojciech. Lamelia Szczęśliwa to miła i trochę zwariowana emerytka, do której pewnego razu przychodzą dzieci i proszą ją, by porozmawiała z nimi o sprawach WAŻNYCH. Dla nich Lamelia wymyśla bohaterów historyjek, a każde z opowiadań ma odrębny temat i ważny morał dotyczący na przykład szczęścia, cierpliwości, kłamstwa czy szacunku wobec innych.  Opowiadania w prosty sposób uczą, co jest dobre i jak należy postępować w życiu. Publikacja ta doskonale nadaje się dla dzieci w różnym wieku, zwłaszcza gdy po lekturze będą mogły porozmawiać z rodzicami o tym, co przeczytały i odnieść swoje spostrzeżenia do własnego życia. Seria o Lamelii Szczęśliwej zawiera także wiele innych tytułów, wśród których rodzice z pewnością znajdą coś idealnego dla swoich pociech, np. „Zdrowa kuchnia Lamelii Szczęśliwej”, „Księga ortografii Lamelii Szczęśliwej” czy „Lamelia Szczęśliwa i porwanie krewetki” - książeczka niemal detektywistyczna.
 
   Na półkach księgarń rodzice najmłodszych moli książkowych natrafią zatem na sporo dobrze wydanych i ciekawych publikacji, choć trzeba się wystrzegać dokonywania wyboru wyłącznie na podstawie krzykliwej kolorowej okładki. Dobrze jest przeczytać opis zawarty na końcu książki, przejrzeć kilka stron i zdecydować, czy ta właśnie lektura będzie dla dziecka interesująca, bo czym skorupka za młodu nasiąknie...

Brak komentarzy: