23 kwi 2021

#światowydzieńksiążkiiprawautorskich

 

A.Sz.

Drodzy Czytelnicy i Pożeracze Książek

Wiem, że zawsze kroczycie po uczciwych ścieżkach prowadzących do księgarń, do legalnych stron z plikami e-booków (np.Legimi), do bibliotek - gdzie książki są za darmo. 

Przy okazji dziesiejszego święta proszę, byście wciąż jednak przypominali o tym innym ludziom. Wciąż zdumiewa mnie, jak wielu sądzi, że płacąc tzw. "opłatę przesyłową za duży plik" (w rzeczywistości pewnie około 3 zlotych) na popularnych stronach z pirackimi wersjami książek, ściągają legalne wersje powieści. A tymczasem wspierają zwykłą kradzież. 

Żadne zasłanianie się źle interpretowanymi przepisami o "prywatnym użytku" nie zmyje bowiem z piratów piętna i brudu. 

Uczciwe wykonana praca zasługuje na uczciwe wynagrodzenie. Czyż nie? 

A wiecie, ile osób utrzymuje się z jednej książki? To m.in. pośrednicy i hurtownie, księgarnie, wydawcy i wszyscy mniejsi wyrobnicy, czyli: autorzy, redaktorzy, korektorzy, skład i edytorzy, graficy, drukarnie (kolejność tej listy nie jest przypadkowa).

Jak zauważyliście, autorzy znajdują się prawie na końcu tego łańcuszka pokarmowego. 

Oddajemy Wam nasze serca, szaleństwo wyobraźni, godziny pracy przy komputerze, emocje, zdrowe oczy i kręgosłupy. I cieszymy się jak dzieci, gdy chcecie zawitać do świata naszych bohaterów. Chcemy dawać Wam to, co najlepsze. Dlatego prosimy o obronę przed złodziejami. 

Tylko Wy możecie ich powstrzymać, nie płacąc im "za życzliwe udostępnienie". Prawo ma nas w nosie. 

Niech słowa nie tracą swej wartości i prawdziwego znaczenia. Już mistrz Krasicki pisał, by złodziejstwa i cwaniactwa nie nazywać obrotnością i zaradnością (nie jest to dosłowny cytat). 

Dziękuję, że nas wspieracie. Miłego zaczytanego piątku! :)

Jeśli chcecie, udostępniajcie jak najczęściej hashtagi:

#czytajlegalnieipozwolczytacinnym

#legalnakultura

#prawaautorskie

#stoppiractwu


Brak komentarzy: